Crowdfunding - marzenia sie spelniaja

Załóżmy, że masz genialny pomysł na nową grę. Opowiadasz o nim jednemu, drugiemu, trzeciemu znajomemu i wszyscy są zachwyceni. Mówią, że taką grę kupiliby w ciemno. Idziesz więc ze swoim pomysłem do wydawnictwa. Jednego, drugiego, trzeciego? nikt nie chce z tobą rozmawiać. Nie masz doświadczenia w branży, nikt…

tekst: Szymon Wójcik

czytaj

Marketing Reklamowy

Reklamy są obecne praktycznie wszędzie: w telewizji, prasie, radiu, przestrzeni publicznej. Miejscem, gdzie obecnie najbardziej rozwija się marketing jest internet. Warto poznać podstawowe mechanizmy wykorzystywane przez specjalistów od marketingu, by lepiej orientować się, kiedy kierowany jest do nas przekaz…

Nie hejtuj - zyskaj przyjeciela

W internecie spędzamy coraz więcej czasu. Tutaj poszukujemy rozrywki, budujemy relacje, tworzymy treści i pokazujemy siebie? Nie zawsze z dobrej strony. Bywa, że świadomie albo nie, wcielamy się w sieci w rolę hejtera. Czy hejtując innych możemy coś stracić? Czy hejtowanie wpływa na nasz wizerunek?

tekst: Agnieszka Nawarenko

czytaj

Zostań Master Chefem

Mody na jedzenie trudno nie zauważyć. Jest ona obecna zarówno w internecie, jak i poza nim. Coraz więcej ludzi gotuje dla przyjemności i dzieli się tą pasją prowadząc blogi o jedzeniu, wrzucając zdjęcia na Instagram albo Pinterest, posty na Facebooka lub Twittera. Serwisy społecznościowe są pełne informacji kulinarnych…

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Augmented reality - science fiction w twoim smartfonie

Kolejna rewolucja w świecie sztuki związana jest z techniką cyfrową, która oferuje artystom niewyobrażalne wcześniej możliwości.

Strefa wpływów

Czy to, co dzisiaj robimy online może mieć rzeczywisty wpływ na naszą przyszłość? Czy nasze komentarze, zdjęcia, posty i cały nasz cyfrowy ślad może nam kiedyś pomóc lub zaszkodzić? A może to tylko kolejne bezsensowne ograniczenia wymyślane przez dorosłych?

tekst: Kalina Zagórowska

czytaj

Ja czyli kto?

Dziewczyny mają być ładne, miłe i grzeczne, chłopaki muszą się wyszaleć, dziewczyny muszą być szczupłe, a chłopaki silne. Media pełne są stereotypów na temat tego, jacy powinniśmy być, jak powinniśmy wyglądać i jak się zachowywać. Jak wśród zalewu przekazów zachować swoją indywidualność, jak nie ulegać presji…

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Reżyseria, scenariusz, montaż: ty

Może czas na zmianę smartfona w narzędzie artystycznej ekspresji? Niewielkim wysiłkiem i z pomocą internetowych aplikacji możesz poczuć się jak Scorsese, Spielberg czy Nolan.

tekst: Sylwia Jakimiak

czytaj

GIFologia

GIF-Graphics Interchange Format

tekst: Rafał Sadowski

czytaj

Zastanów się, zanim udostępnisz

O tym, że warto się dzielić, większość z nas uczono już w dzieciństwie ? oczywiście wtedy dotyczyło to zabawek czy książek. Kilka lat później, kiedy transformery i bionicle kurzą się gdzieś na półce albo trafiły w ręce młodszego rodzeństwa, dzielenie się nabrało zupełnie innego znaczenia.

Cyfrowa Rewolucja

Kolejna rewolucja w świecie sztuki związana jest z techniką cyfrową, która oferuje artystom niewyobrażalne wcześniej możliwości.

tekst: Kalina Zagórowska

czytaj

Numa Rady - CyberPomoc

W tym numerze radzi Marta Wojtas - koordynator projektu Helpline.org.pl w Fundacji Dzieci Niczyje. Zajmuje się pomocą psychologiczną i treningami dla dzieci, młodzieży i rodziców. Szkoli również profesjonalistów z dziedziny pomocy młodym użytkownikom internetu. Jest autorką publikacji poruszających problematykę…

Wydrukuj sobie drukarkę

Drukarki 3D oferują nieznane wcześniej możliwości. Można wydrukować na nich nawet... drukarkę 3D!

tekst: Szymon Wójcik

czytaj

Ta szkoła jest odblokowana

I Ty możesz zmienić oblicze swojej szkoły! Chcesz łapać WiFi na korytarzu? Wyjąć komórkę spod ławki? Notować na laptopie? Czy może masz pomysł na inne zastosowanie nowych technologii podczas lekcji?

Numa App

Ja i moje #selfie

Oto ja. I tutaj też ja. I tutaj. A tak wyglądałam wczoraj. I jeszcze tutaj byłam. Czy rzeczywiście wszystko wygląda lepiej i atrakcyjniej, kiedy na pierwszym planie znajduje się nasza twarz ? ustawiona pod odpowiednim kątem i ze starannie dobraną miną?

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Numa Vintage - Joystick

Historia dżojstika jest dłuższa i ciekawsza niż sądzisz. Od niemieckich prób z bronią rakietową, przez pierwsze konsole do gier, do wózków inwalidzkich i, być może, samochodów przyszłości.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Wymyślam, animuję, prezentuję

Gdy zdjęcie nie wystarcza, może czas na animację? Dzięki internetowi realizacja filmu animowanego nigdy nie była prostsza. Uwaga! Kamera!

tekst: Sylwia Jakimiak rightclick.pl

czytaj

Ubrany i podłączony

Twój sweter powie o tobie więcej niż dotąd, koszulka cię przytuli, a okularami zrobisz zdjęcia i nagrasz filmy.

tekst: Rafał Sadowski

czytaj

Cyberaktywizm

Aktywność społeczna w internecie to nie tylko klikanie ?Lubię to? na Facebooku. Stwórz własny awatar i wyślij go na demonstrację przeciw cyberprzemocy

tekst: Szymon Wójcik

czytaj

NUMA VINTAGE

Poniżej przedstawię kilka gier, które moim zdaniem jakoś przetrwały próbę czasu i nadają się do grania również dzisiaj.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Numa APP

Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich?

Zzzzombie z czajnika

Wbiegasz w ślepy zakręt korytarza. Za sobą słyszysz narastający tupot ciężkich butów. Omiatasz wzrokiem pomieszczenie, szukając drogi ucieczki.

tekst: Łukasz Kotlarski

czytaj

game on

Co zrobić, żeby ludzie robili to, czego od nich chcemy? Czy wystarczy wzbogacić rzeczywistość o elementy gier?

tekst: Rafał Sadowski

czytaj

Pokolenie 140 znaków

Idąc do restauracji, pubu, kawiarni czy tawerny, coraz częściej widzimy młodych ludzi, którzy cały czas kurczowo trzymają w rękach smartfony. Robią zdjęcia swoim potrawom, piszą SMS-y, sprawdzają Facebooka, Twittera lub przeglądają internet. Dlaczego więcej uwagi poświęcamy ekranom naszych urządzeń niż osobie,…

tekst: Filip Dudkiewicz

czytaj

NUMA RADY

Małgorzata Maryl-Wójcik - autorka przewodnika po bezpieczeństwie na Facebooku "Dbaj o fejs", adaptatorka ulotki "Do the check - sprawdź się" i przewodników po Twitterze i aplikacjach Tumblr i Instagram. Na co dzień niestrudzenie zajmuje się śledzeniem nowych technologii (zwłaszcza aplikacji społecznościowych)…

Programuję, więc jestem

"Myślę,że każdy w tym kraju powinien się nauczyć programować, ponieważ uczy to myślenia". Steve Jobs

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Ćwicz swój mózg!

Gry są złe i powodują agresję. To tylko strata czasu. Lepiej pobaw się na dworze, spotkaj się z kolegami. Zrób coś pożytecznego. Poczytaj. Poucz się. Tylko przestań wreszcie grać! O co chodzi z tymi grami - dlaczego tak irytują dorosłych i czy naprawdę są tylko stratą czasu?

tekst: Kalina Zagórowska

czytaj

Agresja w sieci

Wiele tekstów poświęcono tematyce ochrony przed agresją w internecie. Dużo trudniej dowiedzieć się czegoś o tym, jak samemu uniknąć zostania sprawcą takiej agresji. Ten artykuł odpowiada na to pytanie.

tekst: Jacek Pyżalski

czytaj

Jak Zostać Blogerem

Największą - moim zdaniem - zaletą internetu jest nie to, ile rzeczy można w nim znaleźć, ale to, że pozwala w łatwy sposób tworzyć i rozpowszechniać własne treści.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Kliknij w krowę

Czy zdarzyło wam się kiedyś wciągnąć w grę internetową tak bardzo, że nie byliście w stanie się powstrzymać od wejścia, kliknięcia, sprawdzenia, co się stanie, spróbowania jeszcze raz? Czasami gra może być banalna i niezbyt inteligentna, a mimo to nie możemy się jej oprzeć. Amerykański badacz Ian Bogost postanowił…

tekst: Szymon Wójcik

czytaj

Od pomysłu do GOLD MASTER, czyli jak się robi GRY

Tworzenie gier to sztuka. Wie o tym każdy, kto chociaż raz trafił do świata stworzonego na potrzeby takich gier jak Nail'd, Assassins Creed czy Wiedźmin. Rozbudowana fabuła, wciągające historie, wyraziste postacie, skomplikowane relacje, dobra muzyka. A jak przebiega ten proces? Opowiadają nam specjaliści z Techlandu,…

I CREATE

Tworzyć czy tylko konsumować? Kim chcemy być w świecie nowych technologii? Można pozostać na poziomie odbiorcy? Bywa to całkiem satysfakcjonujące.

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Kontrola Internetu - komu na niej zależy?

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia po uruchomieniu przeglądarki internetowej wpisujecie adres ulubionego serwisu i w odpowiedzi, zamiast wyświetlenia strony, otrzymujecie komunikat typu "Dostęp zablokowany". Czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość internetu?

tekst: Tomasz Popielarczyk

czytaj

NUMA RADY - Twórczość w sieci

W tym numerze radzi: Olga Trocha - radca prawny. Specjalizuje się w prawnej ochronie dziecka, interesuje się prawem autorskim. Pracuje w Fundacji Dzieci Niczyje, gdzie udziela porad prawnych i prowadzi działania lobbingowe.

Darmo w necie

Jest takie powiedzenie,że w życiu nie ma nic za darmo - są tylko różne formy płatności. Otóż wydaje się, że w internecie ono nie obowiązuje. Tu dostęp do większości treści jest bezpłatny i tylko czasem wymaga obejrzenia reklam (co zazwyczaj także można obejść, używając adblocka). Właściwie - prościej przyjdzie…

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

NUMA VINTAGE - Dyskietka 3,5 cala

Dyskietki były pierwszym stosowanym na skalę masową środkiem przenoszenia danych komputerowych. Ich historia jest ciekawą lekcją na temat tego, jak rodzą się i umierają mass-technologie. Dostarcza także wielu przykładów na to, jak może wyglądać ich drugie życie.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

W chmurze

Dlaczego chmura nazwana została chmurą? Czy rzeczywiście z wyglądu bądź zachowania przypomina płynącego po niebie nimbusa czy cumulusa?

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Dzień Bezpiecznego Internetu - Serfuję Respektuję

99 krajów, 6 kontynentów, tysiące eventów - tak wyglądał Dzień Bezpiecznego Internetu 2012. Przekaz ubiegłorocznej kampanii DBI, który brzmiał: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie", dotarł do prawie 800 tysięcy dzieci, 3,5 miliona nastolatków i ponad 20 milionów rodziców, a hasło "Safer Internet Day…

Jak powstało muzyczne imperium Apple

Historia nowoczesnych technologii związana jest z kilkoma wybitnymi postaciami, których wkład w rozwój komputerów i usług internetowych jest nie do przecenienia. Niewątpliwie trzeba do nich zaliczyć Steve'a Jobsa.

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Morze możliwości, ocean odpowiedzialności

Zakazy, nakazy, regulacje. Otaczają nas w życiu codziennym. Czy internet jest od nich wolny? Czy jako obywatele w cyfrowym świecie mamy jakieś prawa i obowiązki? Dzisiaj, kiedy online i offline zlewają się w jedną rzeczywistość - warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

tekst: Agnieszka Wrzesień

czytaj

Rozmowa z Kayah

Rozmowa z Kayah o prawie w sieci i branży muzycznej, fenomenach internetu i przyszłości muzycznych nośników. Kayah - piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna. Kieruje własną wytwórnią płytową i agencją koncertową Kayax, która zajmuje się promowaniem młodych i niezależnych artystów.

"Ściąganie" muzyki na własny użytek

Internet jest pełen muzyki. Możesz tu znaleźć praktycznie każdy utwór, z każdego gatunku i w dowolnym wykonaniu - od profesjonalnych nagrań największych gwiazd po garażowe kawałki początkujących wykonawców. Jeśli nie możemy czegoś znaleźć w internecie, możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że taki utwór…

tekst: Związek Producentów Audio Video

czytaj

Wolna legalna kultura

Wszyscy pamiętamy emocje,które towarzyszyły próbie ratyfikacji w Polsce międzynarodowej umowy ACTA. W styczniu i lutym 2012 roku fala protestów przelała się przez cały kraj - zarówno ten wirtualny, jak i ten realny. Hackerzy z grupy Anonymous przeprowadzili szereg ataków na strony rządowe, część serwisów w akcie…

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

KONKURS Moje pr@wa i obowwwiązki

www.konkurs.safeinternet.pl

W którym świecie żyjesz

Tematem przewodnim tego numeru "Numa Numa" jest nadmierne korzystanie z Internetu. Temu zjawisku poświęcono także ostatnią kampanię społeczną Polskiego Centrum Programu "Safer Internet". Spotkaliście się kiedykolwiek z jej przekazami? Spot adresowany do młodych Internautów "wisi" od jakiegoś czasu na YT - wystarczy…

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Przerwa w siedzeniu

Oto Kosma. Kosma zaczyna dzień od śniadania. Siada przy stole, czasem z kotem na kolanach. Do szkoły jedzie metrem i zazwyczaj udaje mu się usiąść. W szkole siedzi w ławce pod oknem, a w domu odrabia lekcje, siedząc przy biurku. Telewizję ogląda z fotela. Wieczorami lubi z kolegami posiedzieć na ławce pod blokiem…

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Podróż za jedno kliknięcie

Świat staje się coraz mniejszy, a podróżowanie po nim - coraz łatwiejsze. Wakacje nie są już jedynym okresem wyjazdowym, a "podróże życia" można przy odrobinie szczęścia odbywać nawet kilka razy w roku. Miejsca miesięcy poświęcanych na przygotowania do drogi i kolejnych - na podróżowanie zajęły teraz dni i godziny.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

NUMA WYWIAD - Rozmowa z Janem Melą

Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 r. w Gdańsku) - polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację Poza Horyzonty. Jest współautorem programu podróżniczego w Radiu…

Biometria

Na pewno już gdzieś słyszeliście to hasło, może nawet z niej korzystacie - ale czy wiecie, na czym dokładnie polega ta metoda?

tekst: Joanna Putz-Leszczyńska NASK

czytaj

NumaRady - ON LINE - kontroluj się

W TYM NUMERZE RADZI Marta Wojtas - koordynator projektu Helpline.org.pl w Fundacji Dzieci Niczyje. Zajmuje się pomocą psychologiczną i treningami dla dzieci, młodzieży i rodziców. Szkoli również profesjonalistów z kraju i zagranicy z dziedziny pomocy młodym użytkownikom nowych technologii. Jest autorką publikacji…

Młodzi zawładnęli branżą internetową

Branża nowych technologii jest miejscem, gdzie ceni się przede wszystkim kreatywność, oryginalność i pomysłowość. Dlatego też najprędzej odnajdują się w niej ludzie młodzi, którym pogoń za nowinkami technologicznymi i ciągłym rozwojem sprawia przyjemność. Ile lat trzeba mieć, żeby osiągnąć tutaj sukces?

tekst: Tomasz Popielarczyk

czytaj

Foto (R)ewolucja

W dzisiejszych czasach fotografowanie to codzienność każdego z nas, bo któż nie ma aparatu? choćby w telefonie? Dokumentujemy na zdjęciach każde wydarzenie, imprezę, podróż, ale też i po prostu życie wokół nas, kiedy tylko mamy na to ochotę. To jednak rzeczywistość ostatnich lat. Jeszcze niedawno posiadanie…

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Sześć kroków, by zostać znajomym kogo tylko zechcesz

Pewnie nieraz już zdarzyło Ci się skwitować niespodziewaną sytuację okrzykiem: "Jaki ten świat jest mały!" Czy uwierzysz, że wśród 7 mld ludzi na całym świecie zaledwie sześć kroków dzieli Cię od Roberta Pattinsona czy Rihanny? I to przy założeniu, że weźmiesz pod uwagę wyłącznie swoich znajomych i znajomych danego…

tekst: Agnieszka Wrzesień

czytaj

Czy istnieje siecioholizm?

Pewnie nieraz słyszałeś od rodziców, że "chyba jesteś uzależniony od Internetu". Być może sam nieraz, siedząc w sieci, mówiłeś sobie: "jeszcze tylko 5 minut i wychodzę", a mimo wszystko trwało to 3 godziny. Być może w końcu masz kolegów, którzy powtarzają, że są "uzależnieni" od Counter Strike'a czy World of Warcraft,…

tekst: Szymon Wójcik

czytaj

Wiralowy zawrót głowy

Materiały, które robią na nas duże wrażenie, rozprzestrzeniają się w sieci jak wirus. Krążą od jednego internauty do drugiego, robiąc globalną karierę.

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Z sieci do galerii?

Robicie zdjęcia lub przymierzacie się do przygody z fotografią? W Internecie czeka na was mnóstwo cennych informacji i propozycji.

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

NumaRady - dobre, bo dłuuuuuuuugie

W TYM NUMERZE RADZI Mirosław Maj, założyciel Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń (www.cybsecurity.org), autor licznych publikacji i opracowań, ekspert z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego, od lat zaangażowany w wiele inicjatyw i projektów na rzecz bezpieczeństwa w sieci.

Jak zostać farmerem, czyli gry online

Czy można zostać dobrym rolnikiem, nie przepracowując się? Czy można być członkiem mafii, nie ryzykując utraty życia? Dzięki wirtualnym światom - tak.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Zanim się zirytujesz

Udział w wielkim projekcie można wziąć również zupełnie nieświadomie.

tekst: Robert Makowski

czytaj

Internetowa orkiestra

Film to tylko jeden z aspektów sztuki tworzonej przez społeczności.

tekst: Robert Makowski

czytaj

Jeden dzień z życia

24 lipca 2010 roku ponad 80 tysięcy ludzi z całego świata wyciągnęło swoje kamery, aparaty fotograficzne lub telefony, by sfilmować to, co dla nich ważne, powiedzieć, czego się boją lub - po prostu - pokazać innym kawałek swojego świata.

tekst: Robert Makowski

czytaj

Z kamerą wśród ludzi

Czy myśleliście o tym, żeby zostać filmowcem dokumentalistą? To znaczy nie kiedyś, w przyszłości, ale tu i teraz? Pewnie nie. Ale w sumie dlaczego? Tematów jest mnóstwo, a kamerę macie w telefonie.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

Ewa Farna w sieci

Od lutego 2011 roku w Internecie możecie zobaczyć Ewę Farną w nowej roli. Na prośbę Fundacji Dzieci Niczyje i firmy Microsoft poprowadziła ona talk-show "W Sieci", poświęcony zagrożeniom i pozytywnym aspektom Internetu.

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Przedmioty mają głos

Dawno, dawno temu, Internet był tylko dla ludzi, dziś coraz częściej to przedmioty komunikują się między sobą, gromadzą informację i przesyłają je przez globalną sieć. Co nas czeka w niedalekiej przyszłości?

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Fejsmen daje radę

Problem prywatności jest poważny, co nie znaczy, że można o nim mówić tylko serio. A przykład Fejsmena doskonale to udowadnia.

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Prywatność w sieci

Badania pokazują, że niemal wszyscy młodzi internauci w Polsce korzystają ze społeczności internetowych, takich jak Facebook, nk.pl czy Twitter. Pewnie was to nie dziwi, bo sami macie profil w co najmniej jednym z tych serwisów. Czy jednak w odpowiedni sposób zarządzacie tam swoją prywatnością?

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Telewizja na życzenie

Pomysł na połączenie komputera z telewizorem nie jest nowy. Ale w międzyczasie pojawił się jeszcze Internet.

tekst: Robert Makowski

czytaj

Społecznie w Internecie

Pajacyk, Okruszek, "Zaproszenie do znajomych" czy "Wielkie Święta dla Najmniejszych" - to akcje społeczne, które nie miałyby szansy zaistnienia nigdzie indziej jak w Internecie. Wymagają jednak reakcji osoby po drugiej stronie monitora. Jak ją pozyskać?

tekst: Monika Kaczmarek - Śliwińska

czytaj

Konsola? W to mi graj

Choć przeznaczona do gier, nierzadko wykorzystywana jest do kontaktowania się ze znajomymi czy czatowania. Dziś konsola podłączona do Internetu zyskuje szereg nowych możliwości, funkcji, aplikacji i dodatków.

tekst: Przemek Jaroszewski CERT Polska/NASK

czytaj

Uwaga podstęp!

Zabezpieczamy swoje komputery hasłami dostępu, mamy loginy i hasła do konta e-mailowego czy na portalu społecznościowym. Tylko po co, skoro sami ujawniamy te poufne przecież dane oszustom?

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

NumaRady - Kontroluj i nie daj się

W TYM NUMERZE RADZI Łukasz Wojtasik, inicjator pierwszej ogólnopolskiej kampanii poświęconej bezpieczeństwu w sieci - "Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie" oraz licznych projektów edukacyjnych, m.in. "Stop cyberprzemocy", Sieciaki.pl. Autor badań i opracowań na temat bezpieczeństwa w Internecie.…

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Muzyka zaklęta

Najnowsza płyta Björk - "Biophilia" - to zupełnie nowe doświadczenie, angażujące więcej zmysłów niż jakikolwiek album do tej pory. To muzyka, audiowizualna gra i miniaturowe studio produkcji w jednym. Rewolucja?

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Kocie memy

Koty podbiły Internet. To fakt niepodlegający dyskusji. Żadne inne zwierzę nie jest w stanie rywalizować z kotami, jeśli chodzi o liczbę zdjęć, filmików, GIF-ów, demotów, komiksów i co tam jeszcze ludzie wymyślą. Nawet psy zostają daleko w tyle.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj